Škola Wing Tsun Kung Fu Praha v časopise Bojová Umění
V červnovém čísle jediného časopisu pro bojová umění v České republice byl zveřejněn rozhovor s mistrem nejen čínských bpjpvých umění – Sifu Chrisem Collinsem. Pro ty z vás, kteří nestihly tento časopis koupit, zveřejňujeme tento rozhovor na našich stránkách….
Chris Collins – nejen mistr bojovych umeni
Instruktor bojového umění Wing Tsun (wing chun) Brett Slansky se po 18 letech tréninku pod vedením předních evropských a amerických mistrů rozhodl opustit všechny naučené tréninkové programy a vydal se na cestu do kolébky Wing Tsun, Hong Kongu. Jeho cílem bylo se naučit bojové umění proslulého velmistra Ip Mana od autentického učitele, který by mu otevřel cestu a ukázal krásu a funkčnost tohoto systému čínského boxu.
Měl štěstí a poznal mistra Chrise Collinse, který žije v Hong Kongu přes 18 let a učil se od mistrů největší organizace na světě, velmistra Leung Tinga a velmistra Cheng Chuen Funa.
Chris Collins je byvalý člen amerických mariňáků a bojovým uměním se věnuje již dlouhá léta. Kromě WT ovládá a vyučuje ve své škole Box, zápas Brazilské Jiu Jitsu a je představitelem filipinského bojového umění Pekiti Tirsia Kali.
Protože Chris Collins je hodně všestranný bojovník nejen tělem, ale i duší, rozhodli jsme využít pozvání učitele pražské školy Bretta Slánského na seminář Chrise Collinse, který se nedávno uskutečnil.
Zde už nám Chris Collins odpovídá na otázky, které budou naše čtenáře určitě zajímat.
Jak dlouho jste byl u US Marine Corps a co Vás k tomu přivedlo?
V USMC jsem sloužil 9 let. Před nástupem do vojenské služby jsem hrál univerzitní fotbal na plné stipendium. Poté jsem se rozhodoval co dál se svým životem. Cítil jsem, že nejlepší věc co můžu udělat pro svoji vlast bylo sloužit své zemi jako voják.
Co Vás lákalo na bojových uměnich a jaké styly jste se učil?
Vždycky jsem bylten, kdochtěl bojovat. Tam, kde jsem vyrůstal jsme vždycky mělirůznébitky. Jak venku, tak v naší čtvrti nebo ve škole. Byla to tenkrátběžná věc.Začal jsemsboxemve velmi ranémvěku.Můj táta po náschtěl, abychom sirozvíjeli sebedůvěru a měli silnoumysl.
Poté jsem začal studovat zápas. Tělesná zdatnost zápasníku a intenzita aplikací byla velmi vysoká. Již brzo jsem si uvědomil, že třísknutím protivníka o zem a jeho následná kontrola na zemi jim ihned sebrala jeho chuť a vůli vyhrát. V průběhu několika let jsem zkoušel různé styly bojových umění, ale ty dva zůstali se mnou mnoho let a vlastně až do součastnosti.
V pozdější fázi mého života, při službě v armádě, jsem objevil brazilské Jiu Jitsu. Hned jsem si toto bojové umění zamiloval. Připomínalo mi to šachová utkání. Bylo to hodně technické a poskytovalo velikou plynnost, kdy z jedné techniky můžete procházet volně do další. V té době jsem se začal mít pocit, že opravdu chápu a rozumím boji muže proti muži a měl jsem plně otevřenou mysl k učení. Dokázal jsem vstřebat všechno, co jsem mohl. Pro mě to byla velmi zajímavá doba v bojových uměních.
Jak jste přešel z boxu a zápasení k Wing Chun?
Vlastně je to velmi legračnípříběh. Byl jsem umístěný na základně v29Palms v Kalifornii. Spolu s kamarádkou z jednotky jsme častochodili doYosemitského národního parkua bouchali do boxovacích lap nebo se jen tak chodili poprat. Všiml jsem sipřiněkolika příležitostechstaréhomuže, jak dělánějaký druhbojového umění. Tak jsem šel k němu a zeptal se ho, co dělá. On odpověděl, “Čínské kung fu. WingChun”.
Poté jsem s ním strávil hodně času a byl jsem velmi ohromen s tím, jak byl mrštný. S jeho rychlostí a uvolněností si mohl s mýma rukama jen hrát a dělal si se mnou skoro, co chtěl. Velmi to na mě zapůsobilo. Původně jsem si myslel, že když toto bojové umění ovládnu velmi dobře, tak se výrazně zlepším i ve všech již dříve naučených dovednostech. Zeptal jsem se ho, kde bych se toto mohl naučit a jeho odpověď zněla – Hong Kong.
Mnoho nocí jsem pořád přemýšlel o rozhovorech, které jsem s tímto mužem měl a myslel jsem si, že Wing Tsun by bylo opravdu úžasné skloubit s tím, co jsem byl již schopný udělat. A tak začala moje cesta k tomu, abych se stal tím nejlepším bojovníkem, jakým můžu být.
Takže jste se vydal do Hong Kongu. Jaka byla Vaše zkušenost z hledáním školy Wing Chun a jaký dojem na Vás udělali hongkongští mistři tohoto umění?
Přijel jsem do Hong Kongu a okamžitě začal hledat tu pravou školu. Vůbec jsem neměl ponětí kde začít. Tak jsem si prostě zapsal adresu každé školy, kde bych mohl najít výuku Wing Chun. Navštívil jsem jich opravdu hodně, ale byl jsem velmi zklamán.
Proč jste byl zklamán?
Proč? Protože jsem přišel ze sportovního zázemí. Ať se jednalo o týmové sporty nebo bojové sporty. Pochopil jsem mechaniku těla a jak se správně pohybovat. Vím, co fungovalo, a co ne. Když jsem šel do těchto různých škol byl jsem si jist, že jsou v jejich podstatě vlastně dobré. Všichni to byli velmi milí a slušní lidé, ale potřeboval jsem vidět něco víc. Měl jsem v hlavě vize Bruce Leeho a toho starého muže, kterého jsem potkal v parku. Jejich akce vypadali mnohem více elegantní a byly pořád plynoucí. Měl jsem pocit, že v Hong Kongu ztrácím čas.
Nakonec jste skončil v IWTA škole světoznámého velmistra Leung Tinga a velmistra Cheng Chuen Funa, s kterým neustále držite velmi přátelský vztah. Co Vás jako zkušeného boxera, zápasníků a profesionálního vojaka na této škole přitahovalo?
Pak jsem našel školu velmistra Leung Tinga na slavné ulici Nathan Road. Předtím než jsem viděl jejich reklamní poutač na škole, jsem o IWTA neměl žádné předchozí znalosti. Jakmile jsem vstoupil dovnitř, viděl jsem, že to bylo velmi odlišné.
Mělo to tam takovou zvláštní příchuť, a když jsem se na jejich podání Wing Tsun díval v akci, viděl jsem, že využívají všechny principy z fyziky a geometrie, o kterých se jen hodně často mluví v textech. Zejména jejich studenti se pohybovali opravdu rychle a bylo na nich vidět, že pochopili jak jejich tělo funguje. Pak vstoupil do školy můj budoucí Sifu (učitel), mistr Cheng Chuen Fun.
Nejenže mě opravdu hodně nadchnul jeho mimořádnou schopností, ale byl i velmi milý člověk, s kterým každý chtěl být. Byl ztělesněním mé představy, jak by měl kung fu mistr vypadat a vystupovat. Takový mentor, který rád každému vysvětlí a pomůže. No a na vrchol všeho byla i výhoda pravidelně trénovat přímo s velmistrem Leung Tingem.
On Vás nenaučí jen jak správně používat systém Wing Tsun, který velmi důmyslně zkompletoval do pevné struktury výuky, ale on je opravdový učenec. Jeho mysl je vždy o několik kroků před Vámi má kompletně jasno, co Vám předává. Jeho ochota vždy sdílet své znalosti se mi moc líbila.
Velmistr Leung Ting má mnoho instruktorů a škol, s největším počtem studentů na světě. Mnoho evropských učitelů na vyšších levelech však začalo trénovat pod vaším vedením a úplně od začátku. Proč si myslíte, že tomu tak je?
Myslím, že je to jen jiným přístupem k výuce. V naší čínské kultuře se míň soustředíme na formu v čemkoliv, co děláme. Je to víc o pocitu z té činnosti a o pochopení principu, na kterém se to, či ono zakládá. Nejsme tak organizovaní, jako západní kultury, neexistují žádné programy nebo sestavy, které si musíš zapamatovat. Ty můžou sice být nápomocné, ale ja myslím, že nejsou klíčové k vývoji studentových schopností v rámci Wing Tsun.
Když se moc soustředíte na sestavy a programy, uchází vám koncept. Nedostává se vám tak principů jak se osvobodit od formy a kompletně uvolnit. Zatím co v našich hongkongských metodách si zakládáme na předání principů, které studentovi umožní svobodu zkoumat a experimentovat s jeho schopnostmi.
Měli by jste být schopni odpovědět na své otázky po 5-8 letech tréninku a né se ptát ty samé otázky i po 20 letech. To je proč věřím, že hodně instruktorů pokračuje pod mým vedením a začíná vlastně od začátku. Je to proto, že jsem schopen odpovědět na jejich otázky bez toho, aby se mě museli vůbec ptát. Vyvyjím a vštěpuji ty principy do jejich těla a né sešitu.
Jaká je tedy budoucnost Hong kongskeho Wing Tsun tady v Evropě?
Jednoduše se snažím držet tradičních čínských nápisů ze svitků, které visí na stěnách v mé bývalé škole, centrále IWTA v Hong Kongu. Rozvíjet své porozumění Wing Tsun systému a pomoci ho šířit po celém světě. Šířit toto čínské dědictví a umožnit jeho rozvoj tak, aby ti, kteří mají skutečnou touhu učit se toto bojové umění, dostali skutečné odpovědi.
Mé srdce bylo velmi smutné, když jsem se setkal s evropskými studenty, kteří trénují více než 15 – 25 let a nemají stejné schopnosti, jako mám já. Mají stejnou vášeň a touhu být nejlepší. Takže je mým cílem zajistit to, že budou nejlepší. Je to jen o schopnosti jim dát jasnou cestu k dosažení tohoto cíle.
Kdyby se vás někdo zeptal co je Wing Tsun, co byste v kratkosti řekl?
Wing Tsun je jihočínský systém bojového umění, které Vás naučí jak spravně pochopit Vaše tělo, jak správně aplikovat principy pohybu bez jakýchkoliv limitů. Je to pro ty, co mají spíše vědeckou mysl než mysl bojovníka. A to je pro mě velmi důležité. Protože bojovník bude vždy jen bojovníkem, ale my potřebujeme vědu za tím co děláme a to nám pomůže odstranit naše slabé stránky. Solidní porozumění mechanice těla a pohybu je klíč k tomu, aby sme byli dobří.
Pro koho je Wing Tsun vhodný a proč?
Wing Tsun je vhodný pro všechny lidi. Jestli se chcete naučit bojovat, nebo jestli chcete cvičit čínské kung fu jako koníček. Pokud mate mysl, kteráse snaží porozumět jak vše funguje a mate rádi myšlenky Wing Tsun, pak Vám navrhuji to zkusit. Wing Tsun je jedno z nejvíce praktikovaných bojových uměních na světě, takže na tom něco musí být!
Co potřebují vědět lidi, kteří by chtěli Wing Tsun studovat?
Neočekávejte, že budute bojovat nebo spárovat na každé hodině. Neočekávejte skákání, válení se po zemi a kopání jako Bruce Lee když teprve budete začínat s tréninkem . Wing Tsun Vám otestuje Vaši trpělivost a vůli, ale nakonec Vás odmění s neomezeným potenciálem, který budete mít nejen jako bojový umělec, ale i jako člověk.
Minulý rok jste dělal scény v akčních filmech a trénoval populární herce. Můžete nám říci o jaké filmy šlo a s kým jste pracoval?
Vždycky mě akční filmy fascinovaIy. Obzvláště hongkongské akční filmy. S filmem jsem začal několika snímky v 90 letech (Who am I?, GEN-X cops, Virtual Fighter). Nedávno jsem byl osloven s tím, že bych mohl pomoci při natáčení nějakých nových filmů. Jsem za to velmi vděčný. Byly to White Storm, Wolf Warriors, Helios, SPL2 a úplně nový Cold War 2. V některých i hraju, ale normálně dělám za scénami jako choreograf akčních scén a trenér herců. Ještě bych chtěl zmínit, že jeden z mých studentů teď bude hrát jednu z hlavních rolí v novém snímku od režisérů Bennyho Chana a Sammo Hunga.
Jakou budoucnost vidíte ve Vaší kariéře kouče bojových umění a pracování ve filmové branži?
Opravdu doufám, že v tomto budu moc pokračovat až do konce mého života. Každý den je nový den a nová šance na vylepšení mých dovedností a porozumění. Je to opravdu má velká vášeň a čest být schopen uživit se zkrze znalost bojových umění. Můj cíl je rozšířit HKWTA po celém světě s pomocí mých úžasných studentů a vytvořit jedny z nejúžasnějších akčních scén ve filmech.
Vidíme, že máte plnou školu studentů tady na semináři, tak Vás nebudeme dále zdržovat. Snad poslední otázka. Uvidíme Vás ještě někdy v České republice?
Ano ovšem. Mám tady v České republice mnoho skvělých studentů. Myslím si, že ČR ještě způsobí mnoho rozruchu ve světě Wing Tsun s jejich dovednostmi, tvrdou prací a nepolevující snahou se zlepšovat. Kromě toho mám Prahu opravdu moc rád. Je to nádherné město a žijou zde skvělí lidé.
Perfektní. Moc Vám děkujeme za čas, který jste nám ochotně věnoval. Přejeme Vem mnoho úspěchů a brzy na shledanou. Moc nás tešilo. A přejeme Vám mnoho úspěchů jak ve Vaší filmové kariéře, tak i v šíření pravého hongkongského Wing Tsun Kung Fu.