Foto 6 - Obrana proti stranovemu kopu

Co musí začátečník vědět o tréninku Wing Tsun?

Začátečníci versus pokročilí studenti bojových umění: co musíte vědět, když chcete studovat Wing Tsun?

Pokud jste nový student bojových umění, může se vám Wing Tsun zpočátku zdát divný. Postoj, kroky nebo koordinace rukou není úplně tam, kde by měla být.

Svaly a nervová soustava vás moc neposlouchá a to vás bude možná zpočátku frustrovat. A také se tělo musí naučit věci jako nenabíjet ruce dozadu při úderech, ale udeřit právě z toho místa, kde se ruka v tu danou chvíli nachází.

Po chvíli ale zjistíte, že vaše tělo je silnější, vaše ruce jsou více koordinované a vy se učíte, že fyzika a biomechanika opravdu hrají roli v realistické sebeobraně.

Pokud už máte předchozí zkušenosti v jiném bojovém umění, tak si můžete myslet, že Wing Tsun vám “přidá” na vaše již rozvinuté schopnosti.

Nicméně brzy zjistíte, že z velké části to, co jste dříve studovali, je jako den a noc ve Wing Tsun.

Jako například já jsem před Wing Tsun studoval Judo, Karate, Hung Gar Kung Fu, Muay Thai a myslel jsem si, že s tímto základem bude WT o hodně jednodušší se naučit.

Alespoň už nějaké zkušenosti mám, že?

Špatně!

Foto 5 - Wing Tsun Kop kolenemJakmile jsem začal s tréninkem WT, už jsem poznal, že metody tréninků všech předešlých bojových uměních mě učily kompletně rozdílné reakce od těch, co jsem se začal učit ve Wing Tsun.

Takže například místo “nabíjení si úderu do zadu, abych měl “větší sílu” jsem se musel naučit vyrazit úder z jakékoliv pozice před svým tělěm, ani kousek necouvnout a použít sílu loktů k zvýšení dynamiky úderu.

Další rozdíl byl i v postoji. Místo postojů s váhou na přední noze nebo ve středu těla, jsem se najednou musel přenaučit mít váhu na zadní noze.

Případně jak abdukce svalů nohou pomůže při udržování stability a nebo jak pracovat se dvěma rukama nezávisle na sobě místo použití buď jedné nebo druhé ruky.

Nakonec, jak začátečníci, tak i zkušení praktikanti bojových umění budou mít trochu zmatek v přeučení těla na jiné pohyby, ale ta cesta a změna která vám pomůže cítit se mnohem lépe, by měla být tím pravým důvodem, proč cvičit WT.

To je nejlepší část tréninku, protože po cestě se dozvídáme zcela nový způsob ovládání sebe samých za účelem kontroly soupeře nebo jakékoliv situace, kterou prožijeme v životě.

A to je jak by se k vašemu učení mělo vždy přistupovat. Dokonce i po 18 letech tréninku v různých školách Wing Tsun, budu vždy sám studentem, i když pro své studenty jsem učitelem (Sifu).

Vždy existují věci, které se mohu naučit. A to dokonce i od svých studentů! Čím více se učím, tím zkušenějším se stanu. A čím víc jsem pochopil něco, tím více se mi otevírá zcela jiný způsob, jak vidět nebo pochopit něco jiného.

Takže i po těch mnoha letech je pořád co vylepšovat a každý trénink je úplně jiný.

Je to nikdy nekončící proces.

Pokud někdy poznáte někoho, kdo vám tvrdí, že pochopil vše, co lze ve WingTsun pochopit a že se už mu nic trénink nemůže dát, tak buď lže sám sobě, nebo vám.

Dokonce i poté, co jsem mohl mluvit s předními mistry, kteří cvičí již 40 či 50 let, tak bez jakéhokoliv zaváhání konstatují, že i po této době je stále co se o tomto umění učit.

Takže nejlepším způsobem, jak přistupovat k tréninku Wing Tsun  je to, že jsme vždy studenti a naše učení nikdy neskončí a ani bychom neměli chtít, aby skončilo.

Kde je zábava v něčem, pokud je “konec” a nic víc nám takové cvičení nedá? Jistě přijde čas, kdy jste se naučili “formální” součást systému, jako jsou formy, aplikace, reflexy atd. Ale ta “pravá” podstata zrání a růstu v tomto bojovém umění nikdy neskončí.

Máte zájem studovat Wing Tsun Kung Fu?
Napište na email: sifu@wtkungfu.cz nebo
zavolejte na 778 520 520 a domluvíme se.

Trénujeme v Praze a v Rakovníku.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit