Sifu Chris Collins Wing Chun Kung Fu

Nedávno byl napsán článek v hongkongském magazínu pro studenty – The Standard o našem učitelovi a jeho náhled a osobní názor na to co je vlastně čínské bojové umění Wing Chun Kuen.

Článek byl napsán v angličtině, takže nebyl moc problém ho přeložit, aby i naši studenti měli obrázek o tom co vlastně cvičí.

Doufám, že překlad bude srozumitelný a pomůže vám více porozumět proč děláme co děláme a také je super, že Sifu Chris Collins nám pomáhá porozumět myšlence Wing Tsun.

 

Tak, to by byl úvod a teď už se dejme do čtení:

 

Měkká strana kung fu  – Mechanika na pozadí bojového umění

Wing chun je způsob boje, který může použít kterýkoli jedinec s myslí schopnou učit se a účastnit se v kontaktním prostředí. Sifu Chris Collins má svou vlastní interpretaci bojového umění – využívání vztahu mezi časem a prostorem

 

DÍKY zesnulému hollywoodskému herci Bruci Leeovi a řadě filmů o mistru kung ku Yip Manovi se wing chun stalo jedním z nejznámějších čínských bojových umění, jenž přitahuje lidi z celého světa, kteří se ho chtějí naučit. Pro ně je zde Chris Collins, bývalý mariňák Spojených států. Po 16 let učil wing chun v Hongkongu stovky studentů z celého světa.

Wing chun v Hongkongu

„Jeho struktura není o fyzické zdatnosti jedince,“ říká Collins. Jako bývalý boxer, wrestler, vyhazovač a US mariňák zjistil, že wing chun se velmi liší od mnoha ostatních bojových systémů.

„Na rozdíl od nich je založen na tělesné mechanice, dynamice lidské anatomie a vědě o pohybu.“

Chris Collins Wing Chun The StandardWing chun je čínský systém kung fu, který vznikl před 400 lety. Podle legendy ho vytvořila bývalá mniška z šaolinského chrámu. Dále se rozvíjel v jihočínském město Fošanu, odkud Yip Man přenesl kung fu až do Hongkongu, a pak jej rozšířil do světa s pomocí Leung Tinga, Collinsova velmistra.

V roce 1995 se Collins setkal se starým Číňanem, provozujícím bojové umění v národním parku v Kalifornii. Collinse okamžitě upoutala měkkost a klidnost pohybů, které do té doby neviděl, a zeptal se starého muže, co to je.

Dozvěděl se, že to je umění wing chun, a toto umění ho hned fascinovalo. Za několik měsíců se s povolením námořní pěchoty (USMC) přestěhoval do Hongkongu, aby se naučil wing chun z původního zdroje.

Po šesti měsících hledání konečně našel v Hongkongu svého sifu, Cheng Chuen-funa ve Středisku kung fu Leung Tinga v Yau Ma Tei. „Je to velmi klidní, extrémně pokorný, velice upřímný člověk,“ říká o něm Collins s obdivem.

„Učí vás klidu. Když se dostanete do kontaktu s protivníkem, nemusíte být tvrdí. Pohybujete se s ním, abyste přesměrovali jeho sílu.“

Collins pokračuje: „Mým konečným cílem bylo přinést všechny tyto dovednosti do USA a zformulovat program bojových umění pro námořní pěchotu.“ Zůstal v Hongkongu s přestávkami celých 18 let.

Nyní je instruktorem mistrovské úrovně. Roku 2011 založil Hongkongskou asociaci wing tsun.

Filozofie a metodologie Wing Tsun

EXISTUJÍ dva různé styly kung fu: měkký a tvrdý. Tvrdý styl používá široký rozsah, ale může být velmi tuhý.

Wing chun patří do měkké kategorie.

„Dokážete se měnit jako bambus, ohýbat se, ale nezlomit,“ vysvětluje Collins.

Abyste byli měkcí, musí pohyb paží spočívat v otočných kloubech loktů, zápěstí, ramenou, kolen a kyčlí.

Když byl Collins dotázán, který je nejdůležitější rys bojového umění, zdůraznil přímost.

„Wing chun znamená přímo dopředu, a musí se vypořádat s každým typem síly, i když jde někdo přímo na vás, aby vás udeřil, i když je silný. Ať už je to jakkoliv, musíte se s ním vypořádat.“

„Je to velmi přímý a jednoduchý způsob, ale právě ta jednoduchost ho dělá tak složitým. Musíte být jasně schopní pochopit a použít to, co děláte.“

Přímost také pramení z předvídání protivníka. „Dokážu ucítit, že mě chce udeřit, že chce natáhnout ruku,“ říká Collins.

Předvídáním se získá čas a prostor, což je pro zápas důležité.

„Když se mě chystáte udeřit a já nic neudělám, máte čas překonat vzdálenost a udeřit mě,“ vysvětluje Collins. „Podle času k dispozici se musíte rozhodnout pro akci, a pak mohu vpadnout do vašeho prostoru. Když máte čas, a já ho nemám, pak je veškerý prostor váš.“

Aby se dosáhlo takové přímosti, říká Collins, je první dovedností, kterou se musí nový žák naučit, „lepící ruce“.

„Dostane vás do kontaktu s protivníkem; jakmile jste se svým soupeřem v kontaktu, cítíte všechny jeho změny pohybu. Dokážete ucítit, když vás chce udeřit. Neznamená to ‚musím tě překonat silou‘, ale musím cítit tvou energii.‘„

Lidem, kteří chtějí dobře pochopit wing chun, radí Collins, aby měli otevřenou mysl, byli analytičtí a velmi inteligentní. To jsou klíče k úspěchu při učení se kung fu.

U teenagerů vidí wing chun jako alternativu k týmovým sportům.

„Krása bojových umění je v tom, že zde není nikdo, kdo by vás zachránil, všechno si musíte udělat sami.“

„Vše, co děláte, je jako pod mikroskopem, protože váš sifu vás pozoruje, aby vás naučil, jak rozumět svému tělu, naučit se trpělivosti, disciplíně, a jak jednat s lidmi, abyste jim ukázali svůj respekt k nim.“

Sifu Chris Collins Wing Tsun Mechanics

Naše škola je moc hrdá, že se můžeme konečně učit Wing Tsun Kung Fu pod vedením skutečného učitele, který nejen že umí perfektně vysvětlit jakýkoliv koncept WT, ale i vše předvést. Je jen smutné, že takovýchto mistrů je ve světě opravdu málo. Už se těšíme na připravovanou návštěvu Chrise Collinse  do České republiky, která by měla být v druhé polovině května 2015. Nenechte si ujít tuto příležitost poznat Wing Chun jinak.

 

LEKCE KUNG FU ZDARMA – REGISTRACE NA NÁBOR DO ŠKOLY WING TSUN KUNG FU PRAHA

Máte zájem studovat Wing Tsun Kung Fu?
Klikněte na odkaz dole a přijďte si vyzkoušet, zda je toto bojové umění právě pro Vás!

Nábor a INTRO lekce zdarma bude probíhat pouze podle počtu zájemců. Více informací najdete na naší náborové stránce:

WINGTSUNPRAHA.cz