Jaký máte osobní přístup k tréninku bojových umění?
Jaký máte osobní přístup k Vašemu tréninku bojových umění nebo sebeobrany?
Mnoho lidí chce cvičit bojová umění nebo sebeobranu proto, aby se naučili bránit na ulici proti silnějšímu protivníku. Další a o hodně menší část lidí chce trénovat bojová umění proto, aby navštěvovali různé soutěže a dokazovali si jak jsou dobří.
Ať patříte do jakékoli skupiny, musíte si uvědomit, jaký osobní postoj dáte do Vašeho tréninku a přípravy, buď na situaci na ulici, o které nevíte kdy příjde, nebo na soutěž, na kterou se můžete připravit několik měsíců nebo týdnů dopředu.
Váš osobní postoj totiž ukáže, jestli budete schopni se bránit nebo vítězit na soutěžích. Vše na Vás prozradí Vaše chování. Cože? Jak moje chování ovlivňuje výkon v bojových uměních? Nebojte se, vysvětlím.
Vzpomeňte si na dobu, kdy jste byli malí a rodiče Vás nechali sami doma. Zbourali jste skoro celý dům? Snědli veškeré cukrovinky, které jste našli? Nebo jste se snažili, aby rodiče našli vše v pořádku?
Nevíte kam tím mířím? Tak teď znova, ale už chci, aby jste se zamysleli nad otázkami, které Vám pomůžou identifikovat jaký postoj máte k bojovým uměním a jestli se Vám vyplatí studovat, nebo radši dělat něco užitečnějšího.
- Jste bojovník, který se chce naučit bojová umění a vylezete přes různé vrcholky, jen aby jste našli toho pravého mistra, schovaného někde v překrásných horách. Pak Vás tento mistr naučí jen pár technik bojových umění a řekne, aby jste přišli zase za rok a on uvidí, jak tvrdě jste pracovali na Vašem umění.
- Nebo máte opravdu velký zájem naučit se opravdové bojové umění, ale nejbližší učitel žije přes 100 kilometrů daleko, takže můžete přijet jen párkrát do měsíce nebo do roka.
- Nebo jste obyčejná osoba, pracující každý den od pondělí do pátku a máte čas na trénink bojových umění jen 2x až 3x do týdne a Váš učitel odjede na několik dní někam pryč.
Jak byste se zachovali ve všech výše uvedených situacích?
- Vzali byste si volno, dovolenou….no prostě čas relaxu a pak doufat, že až budete zase cvičit se svým mistrem, začnete tam, kde jste skončili?
- Můžete trénovat s kolegy, nebo si najít dalšího nadšence a opakovat všechny techniky tak, jak si je pamatujete, nebo se poradíte se svým zápisníkem? ( Ve Wing Tsun, každý si dělá nebo má svůj zápisník :-). )
- Budete analyzovat techniky, rozebírat je pomalu a zase je dávat dohromady. Přemýšlet o jejich funkčnosti, proč se takto provádějí, jakou mají funkci atd…
- Můžete nové techniky spojit s tím, co jste se naučili v minulosti a skloubit je dohromady tak, aby na sebe krásně navazovaly a doplňovaly.
- Kombinace všeho uvedeného v bodech 1-4.
Samozřejmě nejlepší kombinace je dělat všechno, co je obsaženo v bodech 1-4. Jen tak můžete být na dobré cestě k dosažení Vašeho cíle v bojových uměních, ať je to cokoliv. Pokud si myslíte, že byste se zachovali podle bodu 1, tak Vám radím abyste neztráceli čas, protože bojová umění (nebo alespoň Wing Tsun Kung Fu) nejsou pro Vás.