Evropský vs Hongkongský Wing Tsun

Note: English Translation of this article since a lot of friends asked for it is here.

Proč se evropské WingTsun školy liší od škol, které vyučují v Hong Kongu?

Sifu Chris Collins and Brett Slansky Guo Sau
Sifu Chris Collins and Brett Slansky Guo Sau trénink v Hong Kongu

Naše škola je otevřená teprve pár měsíců, ale výukový model zaujal spoustu nových nadšenců pro čínské bojové umění Wing Tsun (Wing Chun) Kuen. Dokonce i studenti, kteří studovali tento styl Kung Fu před mnoha lety, k nám našli cestu. Mnoho z nich je velmi překvapeno, že se trénink i samotný koncept boje značně liší od toho co kdysi trénovali v Evropě.

Je mnoho důvodů, které se podílí na těchto rozdílech. Na to abych je zde začal popisovat si netroufnu. Byl by to velmi obsáhlý článek a zbytečná ztráta času povídání o politice, kterou mnoho evropských škol prosazují. Z takových témat jsem už vyrostl a nemám zájem dál rozebírat proč se v jedné škole platí členské roční poplatky, zkoušky a mnoho dalších nesmyslů, a v dalších ne.

Ale radši se s Vámi podělím o tom, proč jsem skoncoval s jakoukoliv Wing Tsun organizací nebo asociací (převážně Evrospké a Americké) a rozhodl se trénovat přímo v Hong Kongu u Sifu Christophera Collinse, bývalého mariňáka a přímého studenta Velmistra Leung Tinga a Cheng Chuen Funa.

Mé začátky v EWTO – Evropské Wing Tsun Organizaci

Bojová umění trénuji už od svých 6 let.  Jsem z generace, kde snad všichni moji vrstevníci prošli tréninkem Kodokan Judo, Shotokan Karate nebo Aikido. A ani já nejsem vyjímka. Také jsem trénoval tradiční jižní Hung Gar.  Zhruba ale ve 11 letech jsem četl článek od Sifu Ivana Rzounka v časopise Warrior o čínském bojovém umění Wing Tsun Kung Fu.

Ivan popisoval jeho trénink v EWTO pod vedením Němce Keith R. Kernspechta, který jako první evropan pozval velmistra Leung Tinga na semináře do Německa v roce 1976. Článek o tomto bojovém umění mě moc nadchl a hledal jsem způsob jak toto bojové umění můžu trénovat.

Protože tehdy nebylo mnoho škol WT, našel jsem svého prvního učitele až v mých 15 letech, kdy jsem viděl leták WingTsun mého prvního sihinga Jindřicha Kopeckého v Děčíně.

Ihned jsem se ozval a začal trénovat Wing Tsun pod jeho dohledem 3 hodiny v Děčíně každé úterý a 3 hodiny v Ústí nad Labem každý čtvrtek. Zanedlouho jsem i každý víkend jezdil do Varnsdorfu a trénoval se svým sihingem a dalšími studenty zhruba 12 hodin každý víkend.

To byly doby, kdy se mi Wing Tsun a EWTO hodně líbilo a kdy se trénoval ještě Wing Tsun v ne moc změněné podobě. Což se pak kolem roku 1999 značně změnilo. Tehdy si ještě pamatuji seminář se Sifu Oliverem Koenigem, kdy nás tehdejší instruktory WT začal učit “nové programy”, které si velmistr Kernspecht vypůjčil od britského vyhazovače a bodyguarda. Název tomuto tréninkovému programu dal “Blitz-Defence”.

Brett a Sifu Emin na veceri
Brett a Sifu Emin na večeři v New Yorku v roce 2001

Už tehdy se mi to moc nelíbilo a začal jsem hledat co dál. Pomalu jsem se připravoval na odjezd do USA, kde jsem chtěl trénovat pod dohledem Sifu Emina Boztepeho. Tento mistr Wing Tsun byl velmi obávaným bojovníkem, který nejspíše pochopil principy Wing Chun a nepletl do toho žádné přídavky.

V roce 2001 se mi konečně podařilo odcestovat a trénovat u Sifu Emina Boztepeho. Dokonce jsem musel žádat o povolení Sifu Olivera Koeniga, zda mi to vůbec dovolí. Vše bylo takové zvláštní, ale povolil mi to.

Když jsem poprvé poznal Sifu Emina, byl úplně jiný než jakou jsem měl představu. Byl ještě větší a silnější než jsem si myslel! Ale byl hodně přátelský. Ještě dodnes si pamatuji pár večírků. Tréninky byly také o hodně náročnější než v Evropě. U Emina se jelo hodně agresivně. Což mi pohohlo nabrat trochu sebedůvěry a výbušnosti v použití technik Wing Chun.

Co mi ale začlo vrtat hlavou bylo to, že pokaždé jsem cvičil se Sifu, neměl jsem sebemenší šanci proti němu reagovat. Bylo to hodně frustrující. Jediné co jsem slyšel bylo: “Brett, jsi jako robot, uvolni se!”… Nic víc, nic míň.

Vše se změnilo když jsem viděl Sifu Chrise Collinse z Hong Kongu

Zhruba v létě v roce 2012 jsem viděl na YouTube video od Sifu Patrika Gavelina ze Švédska jak trénuje přímo v Hong Kongu s mistrem Chrisem Collinsem. Moc mě to zaujalo a kontaktoval jsem Patrika přes Facebook.

Tady je to video:

Měli jsme dlouhé konverzace. Zjistil jsem, že trénoval přímo s K.R. Kernspechtem v EWTO a dosáhl velkého praktického stupně. Taky jsem zjistil, že po 13 let trénoval s jeho sihingem Eminem Boztepe. No prostě jsem byl rád, že někdo mi rozumí, že máme hodně společného.

Hodně mě překvapilo, jak mluvil o Chrisovi. Prostě co byste řekli tomu, že velký držitel mistrovských stupňů se rozhodne zahodit přes 30 let tréninku a začít znova od začátku a od učitele, který cvičí WT téměř o polovičku méně???

Byl jsem hodně překvapen. Mnoho mistrů má hodně velké EGO a nechtějí se vzdát toho co vybudovali, i když vědí, že to co vyučují je vlastně špatné. Tady jsem viděl nadšení, že konečně někdo má šanci porozumět jednoduchému konceptu Leung Ting Wing Tsun.

Sifu Chris Collins Brett Slansky Chi Sau
Při tréninku Guo Sau se sifu Chrisem Collinsem

 

Prostě se zdá, že mnoho evropských mistrů má jiné myšlení.

Chtějí konkurovat jiným školám a proto se snaží vyučovat to, co je právě v módě. Tímto se snaží udržet studenty co nejdéle. Tím ale ničí podstatu toho bojového umění. Wing Tsun pak už není Wing Tsun, ale něco kompletně jiného.

První kontakt s hongkongským WingTsun

Po delším rozhodování jsem na Facebooku viděl, že dva z mých bývalých mladších kung fu bratrů (Jiří Drnec a Zdeněk Kobrle) se vydali do Hong Kongu a trénovali s mistrem Collinsem. Ihned jsem kontaktoval  Zdeňka, který vyučuje v Praze i v jiných městech po České republice. Seznam škol Hongkongského WingTsun zde.

Toto byl nejlepší okamžik v celé mé Wing Chun kariéře.

Zdeněk byl velmi ochotný a ukázal mi pár detailů, které mi nikdy nikdo neukázal. Byl jsem z toho nadšen a chtěl více. Ale Zdeněk mě ujistil, že pokud se budu chtít naučit WT správně, budu muset odcestovat do Hong Kongu, jinač ho budu pořád dělat špatně.

Měl jsem asi štěstí, protože Zdeněk plánoval seminář se sifu Chrisem v Praze. Bylo to na konci listopadu 2013. Nesměl jsem si to nechat ujít. Byla to šance, které se už nikdy nemůže opakovat!

Setkání s Chrisem Collinsem a hongkongským WingTsun Kung Fu

Musím říct, že sifu Chris na mě udělal moc velký dojem. A to hned na několika úrovních.

  1. Už od první chvíle, kdy jsem se mu představil, byl hodně přátelský. Bylo na něm vidět, že WingTsun je to, co má opravdu moc rád. Jeho ochota šířit toto krásné bojové kung fu a otevřená povaha je to co jsem hledal u minulých mistrů, ale marně. Připadal jsem si v jako nejlepším snu o Wing Tsun.
  2. Netrénovalo se typickým “evropským” systémem typu – dvě hodiny seminář, hoďka pauza na oběd a další dvě hodiny tréninku. Ale trénovalo se typickým “hongkongským” modelem typu – žádná pauza, žádné hodiny.Prostě se skončí až se skončí nebo až tam zůstane poslední žák.Smál jsem se.Mnoho účastníků semináře za mnou chodilo ať se zeptám sifu Collinse, kdy bude přestávka nebo kdy se bude končit, že jim jede autobus domů.A Chrisova odpověď??? Žádná pauza, pokud chtějí jít domů, ať jdou. Nikdo je tu držet nebude. A ti co zůstanou? No, více se naučí!

 

Poprvé jsem zjistil, co je to ten správný přístup mistra ke studentům. Poprvé jsem zjistil, že celých 18 let jsem cvičil něco, co mohlo mít techniky podobné Wing Chun, ale přesto to nebyl Wing Chun. Myslel jsem si, že jako učitel, který dlouho trénoval s předními “evropskými mistry”, jsem dobrý. Teď jsem ale poznal, že neumím nic.

Když jsem s Chrisem trénoval volné Chi sau, byl jsem ztuhlý jak kámen. Źádné plynulé reakce, nic mi nefungovalo. Jediné co jsem cítil byla únava, lapání po dechu a totální vyčerpání. Zatímco Sifu Chris byl v pohodě. Dokonce používal jen jednu ruku a žvýkal žvýkačku. Fakt jsem si připadal, že teprve začínám. Jak je toto možné po 18 letech tréninku?

Vždyť v Evropě nám tloukli do hlavy, že evropský Wing Tsun je vylepšený a o hodně lepší než čínský Wing Tsun. Tak proč člověk z Hong Kongu je o tolik více schopný bojovník?

Wing Tsun není o tom kolik let trénuješ, ale kolik hodin do toho tréninku vložíš!

Toto motto jsem porpve slyšel z úst mého bývalého sifu Emina Boztepeho. Ale teprve teď mi to došlo.

Byl jsem tak nadšen, že jsem hned další týden odletěl do Švédska na další 4 dny tréninku se Sifu Chrisem. Poznal i Patrika Gavelina osobně a bylo to opravdu moc hezké. Byl tam i Jirka a Zdeněk, takže je super, že kvalita WT v Čechách půjde nahoru.

Seminář ve Švédku. Zleva: Patrik Gavelin, Zdeněk Kobrle, Chris Collins, Simon Zeeck, Brett Slánský, Jiří Drnec
Seminář ve Švédku. Zleva: Patrik Gavelin, Zdeněk Kobrle, Chris Collins, Simon Zeeck, Brett Slánský, Jiří Drnec

 

Není pravda, že evropský WingTsun je lepší než čínský…je prostě JINÝ!

A to hned z těchto důvodů.

  • Evropský model je zaměřen na modelové situace a drilování kombinace technik, které můžou a taky nemusejí nastat v reálné situaci. Hongkongský WingTsun je založen na principech a schopnosti reagovat na jakoukoliv změnu bez jakéhokoliv varování.
  • Evropský model má mnohem více technik a trvá déle se naučit. Je více komplikovaný, díky tomu, že je tam více scénářů pro sebeobranné situace. HongKongský model trénuje přirozený reflex, který se dá dostat pod kůži poměrně rychle. Je více jednoduchý, ale my z Evropy asi nechépeme, co je jednoduchost.
  • Evropský trénink vyžaduje použití větší síly a vynaloží se více energie. Hongkongský trénink je zaměřen na vyzžití síly soupeře s použitím co nejméně úsilí.
  • a mnohem více…

Po 18 letech tréninku u evrospkých mistrů si troufám říci, že můžu srovnávat. Těch rozdílů bych tam našel ještě více.

Ať už to je jak to je. Nikdo mi nevyvrátí toto:

Sifu Chris začal trénovat WT v roce 1996. Tedy úplně ve stejném roce jako já. Je tedy první člověk o kterém nemohu říci, že je lepší protože trénuje déle než já, jako tomu bylo u všech ostatních mistrů. Chris trénoval jen v Hong Kongu u Leung Tinga a Cheng Chuen Funa. Já trénoval u evrospkých mistrů jako Oliver Koenig a Emin Boztepe.

Pokud by byl evropský model výuky lepší, znamenalo by to, že bych měl být lepší než on. Opak je ale pravdou. Proto jsem moc rád, že se mi konečně otevřeli oči.

Budoucnost naší školy Wing Tsun Kung Fu

Sifu Brett Slansky se svým Sifu Chrisem Collinsem
Sifu Brett Slansky se svým Sifu Chrisem Collinsem

Jsem moc rád, že mě sifu Chris Collins přijal za žáka a že se naši studenti mohou učit Wing Tsun tak, jak ho dal dohromady velmistr Leung Ting.  Vyučujeme podle hongkongské metody, kde neexistují programy nebo stupně, ale klade se na důraz o pochopení látky a konceptů Wing Tsun.

Naši studenti se nehoní na zkoušky jen aby mohli pokračovat ve studiu.

Trénuje se každý den a je jen na každém studentovi jak často bude trénovat. Opět podotýkám, že nezáleží na tom, kolik let někdo trénuje, ale kolik hodin do svého tréninku vloží.

Proto naše škola neomezuje studenty počtem hodin týdně. Prostě kdo chce cvičit, tak cvičí.

Nadále budeme jezdit do Hong Kongu a trénovat přímo u pokračovatele linie Yip Man – Leung Ting – Cheng Chuen Fun – Chris Collins Wing Tsun.

A toto umění budeme vyučovat bez jakýchkoliv změn nebo “vylepšování”. Vždyť když to funguje slabším číňanům (už přes 50 let), kteří mají také dvě ruce a dvě nohy, musí to fungovat i nám. Není potřeba změn ani vylepšování. Ať si každý student vybere sám.

Pokud máte zájem o trénink hongkongského Wing Tsun, tak jak ho vyučuje náš sifu Chris Collins, stačí se domluvit na lekci.

Poznejte Wing Tsun tak, jak se vyučuje v Hong Kongu!

Máte zájem studovat Wing Tsun Kung Fu?
Napište na email: sifu@wtkungfu.cz nebo
zavolejte na 778 520 520 a domluvíme se.

Trénujeme v Praze a v Rakovníku.